interneto-svetaines-kurimas.jpg

Kaip pačiam susikurti interneto svetainę. Susipažinimas su WordPress (3 dalis)

Šis straipsnis – trečiasis iš serijos apie svetainių kūrimą. Jeigu norite savo verslui be programavimo žinių susikurti svetainę, ar bent jau susidaryti geresnį vaizdą iš ko susideda svetainių kūrimo procesas – ši serija yra tai ko ieškote. Pirmasis įrašas apie turinio valdymo sistemos pasirinkimą.

Paskutiniame įraše sudiegėme WordPress, ir, jei viskas gerai, turime svetainę, kuri atrodo maždaug taip, kaip nuotraukoje žemiau.

Naujai sudiegtas WordPress dizainas

Kad ir kokiu metodu svetainę įdiegėte (hostinger.lt keliu ar kito tiekėjo), iškart pritaikomas įrašytos WP versijos (dažniausiai naujausios) pradinis dizainas. Kaip matot, kol kas svetainei daug ko trūksta – nėra jokio turinio, titulinis puslapis neinformatyvus (teatvaizduoja vienintelį automatiškai sukurtą įrašą). Bet prieš pradedant pildyti puslapį, pirmiausia svarbu aptarti pačios WP valdymą – pagrindines funkcijas ir meniu punktus.

Visų pirma reikės prisijungti – administratoriaus prisijungimo puslapį pasieksite adresu http://manopirmojisvetaine.lt/wp-admin, t.y. prie domeno pridėję „/wp-admin“.

Prisijungimas prie WordPress

Formoje suveskite savo saugius prisijungimo duomenis ir atsidursite WP valdymo puslapyje. Jei pametėte slaptažodį, čiapat jį galite ir atkurti (kaip ir kituose puslapiuose, pakeitimo nuorodą gausite į kūrimo metu nurodytą el. pašto adresą).

WordPress valdymo pultas

Pradiniame lange įprastai pateikiama šiek tiek statistikos apie įrašus (kol kas tuščia, nes svetainė nauja), iššoka įvairūs atnaujinimo pranešimai ir t.t., tad karts nuo karto dera svetainės administravimo puslapį peržvelgti.

Nors kairiajame meniu yra daugiau punktų, mums kol kas užteks susipažinti su keliais jų:

Įrašai (Posts)

Įrašai – tai naujienų stiliaus puslapiai svetainėje – būtent čia kuriami blog’ų įrašai, jie formatuojami, pridedamos nuotraukos ir supildoma visa reikalinga informacija. Įrašams svarbesnis (palyginus su statiniais puslapiais) paieškos variklių optimizavimas (toliau, SEO (search engine optimization)) ir papildoma informacija, perduodama socialiniams tinklams – juk norite, kad Jūsų kurtas turinys plistų kuo plačiau, o keliant į Facebook ar kitus socialinius tinklus būtų rodomos graži nuotrauka ir tekstas.

Patys įrašai redaguojami it tekstų redaktoriumi, nors galima pereiti ir į kodo režimą; tai padaroma mygtukais nuotraukos dešinėje – Vaizdinis ir Tekstinis.

WordPress įrašai

Vaizdiniame režime teksto redaktoriaus mygtukai panašūs kaip daug kam įprastame Word dokumente, tuo tarpu jei pereisite į Tekstinį, bus siūlomos html žymos (programavimo kalbos). Ši straipsnių serija vengs programavimo, tad naudosime Vaizdinį režimą.

Prieš einant toliau siūlyčiau pabandyti susikurti įrašą, pabandyti jį paformatuoti – o kai baigsite, dešinėje esančioje skiltyje spauskite paskelbti ir tuomet peržiūrėti. Štai Jūsų pirmasis įrašas!

Puslapiai (Pages)

Puslapiai – tai jau labiau statiniai puslapiai apie Jūsų verslą / projektą. Tai jau tipiniai titulinio, apie, kontaktų, paslaugų ir t.t. puslapiai. Jie rašomi taip pat kaip įrašai, tačiau iš esmės skiriasi formatavimu – įrašai gali būti skirtingai atvaizduojami pagal turinio tipą (nustatoma skiltyje „formatas“) – tuo tarpu puslapiuose infomacija dažniausiai nebūna tik tekstinė, o susideda iš kelių skirtingų blokų (kurie to teksto vientisumą suardytų), įvairių medijų ir t.t.

Skirtingos temos (puslapių dizainai, apie kuriuos žemiau) skirtingai administruoja puslapių atvaizdavimą. Vienose temose prie puslapio atributų galima parinkti ir puslapio šabloną – tai specifiškai suformatuotas puslapis, kur, nors turinys ir atvaizduojamas, sugeneruojami papildomi blokai, valdomi už paties puslapio ribų arba po teksto redaktoriumi esančiuose laukuose.

Paprasčiausias pavyzdys būtų pasirinktis tarp „puslapis be šoninio bloko“ ir „puslapis su šoniniu dešiniuoju bloku“. Pirmuoju atveju puslapio turinys užimtų visą ekrano plotį, o antru – būtų palikta vietos dešinėje, pavyzdžiui, įsidėti Facebook „Patinka“ dežutę.

Išvaizda (Themes)

Išvaizdos puslapyje yra parenkama puslapio tema. Šviežiai įrašytoje WP versijoje turėtumėte matyti kelias WP kurtas temas (su pavadinimais, kurie atitinka metus, kaip naujausia Twenty Seventeen (2017)). Čiapat galėsite surasti arba įkelti savo turimas arba pirktas temas, jas aktyvuoti ir, per papildomas nuorodas, redaguoti. Žodis tema (arba šablonas) neturėtų Jūsų gąsdinti – kad ir kokiu metodu gausite dizainą – pirksite, naudosite nemokamą ar užsisakysite unikalaus dizaino sukūrimą – jis visuomet bus čiapat, kaip tema / šablonas.

Apie WP temos diegimą plačiau atskirame įraše.

Įskiepiai (Plugins)

Įskiepiai, tai įvairūs priedai prie puslapio, reikalingi pridėti kokį nors bloką ar funkciją puslapyje. Vienas pavyzdžių, tai kontaktų / registracijos forma. Per šį puslapį įdiegiate kontaktų formą, ją pasiredaguojate (įskiepiai sukuria papildomas kairioje administravimo meniu nuorodas) ir tuomet tas formas įkeliate į puslapius ar įrašus. Nenaudojant įskiepių, kaskart prireikus naujos funkcijos, kad ir kontaktų formos, reikėtų rašyti jos kodą atskirai, o ir valdyti / redaguoti kodo lygmeniu, kas dažniausiai nepraktiška neprogramuojantiems žmonėms.

Daugiau apie svarbiausius WP įskiepius atskirame įraše.

Nustatymai (Settings)

Šiuose puslapiuose galite rasti visus svetainės nustatymus, nuo kalbos, skaičių / laiko formatavimo, svetainės pavadinimo / antraštės ir kitų. Jeigu diegimo metu nepasirinkote arba norite pasikeisti kalbą ar pakeisti svetainės pavadinimo antraštę, tai darykite būtent šiame puslapyje (nustatymai > pagrindinės) – tik jokiu būtų nekeiskite adresų – svetainė taps nepasiekiama ir tuomet norint atstatyti jau reiks jungtis prie duomenų bazės.

Kaip galėjote suprasti iš komentaro apie adresų pakeitimą, nustatymų puslapiuose lengva sutrikdyti svetainės veikimą, tad be reikalo geriau ten nieko nekeisti. Jei kuriuo nors metu mums to prireiks, čia ir grįšime.

Trumpai susipažinome su pagrindiniais meniu punktais WP valdymo pulte, tad kitąkart pradėsime modifikuoti temą – bandysime išsirinkti ką nors labiau tinkamo ir po truputį pildyti turinį.

Gaukite naujienas pirmieji – prenumeruokite naujienlaiškį.

Straipsnio autorius Vilius Kytra rašo ir savo blog’ą apie psichologiją ir knygas, vykdo internetinius projektus NBRANDED komandoje bei pats, savarankiškai.

Vilius KytraKaip pačiam susikurti interneto svetainę. Susipažinimas su WordPress (3 dalis)

Išsakyti savo nuomonę

Panašūs straipsniai