2.jpg

Kaip pačiam susikurti interneto svetainę. Svetainės talpinimas (2 dalis)

Šis straipsnis – antrasis iš serijos apie svetainių kūrimą. Jeigu norite savo verslui be programavimo žinių susikurti svetainę, ar bent jau susidaryti geresnį vaizdą iš ko susideda svetainių kūrimo procesas – ši serija yra tai ko ieškote. Pirmasis įrašas apie turinio valdymo sistemos pasirinkimą.

Taigi, turime vieną ar kelis tikslus, ką norime svetainėje pasiekti, belieka įdiegti. Ši dalis bus, ko gero, techniškiausia, bet žingsnis po žingsnio tikrai įveikiama. Visų pirma ko mums prireiks, tai svetainės talpinimo plano.

Svetainių talpinimo planai būna kelių tipų:

– Daug mažų svetainių patalpinamos kartu viename serveryje, t.y. Jūsų svetainė gaus savo atskirą resursų kiekį, ribotą, ir resursais dalinsis su kitomis svetainėmis;
– Svetainė patalpinama atskirame tik jai skirtame serveryje; tuomet resursų svetainės veiklai yra daugiau, o ir valdymo galimybės – didesnės.

Kadangi mes mokymosi tikslais darysime nedidelę svetainę, pirmasis variantas pilnai patenkins visus mūsų resursų poreikius. Tokių planų mėnesinė kaina svyruoja apie 4 eurus. Aš pats asmeniškai naudojuosi serveriai.lt paslaugomis (su šia nuoroda 50% paslaugos kainos gausite atgal premijos pavidalu), nes dauguma mano vykdomų projektų Lietuvoje, tačiau jei Jums svarbesni lankytojai iš užsienio, galite talpinimo planą rinktis pas bluehost (užsakant iš šio tiekėjo autorius gaus komisinių) ar kitą tiekėją.

Jei nuspręsite naudotis serveriai.lt paslaugomis, spauskite “Svetainių talpinimas” meniu punktą, tuomet prie plano “Svetainei” apačioje esantį mygtuką “užsakyti” (planas Svetainei užtikrina visus techninius reikalavimus būtinus WP veikimui, Universalaus plano prireiks jeigu turėsite daugiau nei vieną svetainę (domeną)).

Pačiame viršuje suveskite norimą domeną vardą (svetainės adresą) – taip pasitikrinsite, ar jis dar neužimtas ir ar neprireiks kažkaip keisti norimo domeno. Galite rinktis iš įvairių galūnių (.lt, .com, .eu ir kitų alternatyvų), o metinė domeno kaina (be akcijos) prasidės nuo maždaug 7.99 EUR + PVM ir gali pakilti iki kelių dešimčių.

Tuomet pasirinkite mokėjimo periodą (užsakant paslaugas ilgesniam laikotarpiui bus suteikiamos papildomos nuolaidos) ir spauskite “toliau”, darkart “toliau” (patvirtinant užsakymą) ir paskutiniame lange užpildykite visą reikiamą informaciją.

Sveikiname, dabar Jūs – svetainės talpinimo paslaugų savininkas(-ė)!

Kitas mūsų žingsnis, tai serverio pulto pasiekimas. Prisijunkite prie klientų sistemos, spauskite meniu punktą “Paslaugos” ir tuomet susiraskite nuorodą “Svetainės talpinimas ir el. paštas – Planas Svetainei jusudomenas.lt“. Čiapat matysite ir pirktą domeną, bet šiuo metu ten mums nieko nereikia.

Paspaudę nuorodą, suraskite skiltį “Valdymas” ir spauskite “Serverio valdymo pultas”.

Atsidariusiame lange turėtumėte matyti savo pirktą domeną. Jei dėl kažkokios priežasties nematote domeno, spauskite apačioje esantį mygtuką “Domain administration”, “Add Another Domain”, įrašykite domeno pavadinimą, pažymėkite varnele Secure SSL (nuo pat pradžių darysime svetainę saugią)* ir tuomet “Create”. Gausite pranešimą, kad sukūrimas sėkmingas, tuomet viršuje kairėje – home mygtuką ir grįšite į domenų sąrašą.

Spauskite savo domeno pavadinimą ir atsidursite jau konkrečios svetainės valdymo pulte.

* Jei pažymėjote Secure SSL, šiame lange skiltyje Advanced spauskite “SSL Certificates”, “Free & automatic certificate from Let’s Encrypt” ir “Save” mygtuką. Sistema trumpai pagalvos ir išmes patvirtinimą, kad viskas ok (nieko daugiau gilintis nereikia), tik žinokit, kad nuo šiol visas nuorodas derėtų nurodyti su https://, ne http:// – s raidė žymi svetainės saugumą.

Domeną ir saugumo sertifikatą turim, dabar mums reikės atlikti WP įrašymą. Dauguma serverių talpinimo paslaugų tiekėjų siūlo, per valdymo pultą ar net kai kuriais atvejais per klientų sistemą automatiškai sudiegti WP. Tą turi ir serveriai.lt – tai domeno valdymo puslapyje (nuotrauka viršuje), dešinėje viršuje esantis “Installatron” mygtukas. Spaudžiame jį.

Kiek nusileidžiame puslapiu iki skilties “Apps for Content Management” – ir pirmasis mygtukas yra WordPress – jo mums ir reikės. Spaudžiame mygtuką ir tuomet iškart po dešine nuo WordPress pavadinimo – “install this application”.

Skiltyje Location pasirinkite domeno adresą – su https://, jei aktyvavote saugumo sertifikatą, su http:// jei kol kas SSL neaktyvavote (tai galima padaryti ir vėliau). Skirtumas tarp http://www.svetainesdomenas.lt ar http://svetainesdomenas.lt tik estetinis, rinkitės kaip labiau įprasta (svetainė bus pasiekiama abiem adresais).

Skiltyja Version pasirinkite Lietuvių kalbą ir toliau leidžiamės žemyn iki “Settings” skilties.

Sistema automatiškai sugeneruoja WP administratoriaus vardą ir slaptažodį, saugius, bet jeigu norite administratorių pavadinti kitaip – rekomenduočiau svarbiausia nenaudoti admin ar administrator (dažniausiai spėjami vartotojų vardai), o slaptažodį pasirinkti išties saugų. Jokių password123, slaptazodis123 ar admin123, o išties kokį nors ženklų kratinį. Jeigu Jums sunkiai sekasi prisiminti slaptažodžius, rekomenduočiau naudoti slaptažodžių “piniginę”, pavyzdžiui lastpass. LastPass lengvai integruojasi su naršyklėmis (iškart siūlys įsiminti sukurtą naują slaptažodį arba pirmąkart prisijungiant prie WP valdymo pulto), gali išsaugoti daugybę slaptažodžių kratinių, o ir juos generuoti pagal įvairius parametrus.

Toliau prie nustatymų nurodykite administratoriaus el. paštą (čia bus siunčiami visi pranešimai), prie Website Title nurodykite verslo pavadinimą arba pavadinimą ir šūkį, website tagline galite ištrinti.

Po visais pasirinkimais spaudžiame “install”.

Jeigu viską gerai supildėm, įrašymas baigiasi sėkmingai ir turime svetainę. Ją galite atsidaryti savo domeno adresu https://jusudomenas.lt. Ji kaip iškart pamatysit – tuščia, tik su vienu įrašu ir labai paprastu dizainu.

Ką daryti toliau – trečioje serijos dalyje.

Gaukite naujienas pirmieji – prenumeruokite naujienlaiškį.

Vilius KytraKaip pačiam susikurti interneto svetainę. Svetainės talpinimas (2 dalis)

1 comment

Išsakyti savo nuomonę

Išsakyti savo nuomonę

Panašūs straipsniai